Költözés Posterousról Bloggerre

A hétvégén megérkezett a Posterous vélhetően utolsó levele, amelyben figyelmeztet: április 30-án megszűnik a szolgáltatás. Bár ritkán használtam az utóbbi időben, de nagyon szerettem a Posteroust. Nem akartam mindent elveszíteni, így néhány apróbb kitérővel a Bloggerre, a Google szolgáltatására költöztettem a blogomat. Nem vezet egyenes út a Posterousról a Blogger felé, hiszen a Blogger csak a saját formátumában hajlandó blogot importálni. De nem kell NASA-mérnöknek sem lenni a megoldáshoz. Tapasztalataim adom közre ebben a bejegyzésben.

Az én Posterous blogom eddig önálló domain alatt futott. Külön tárhelyet nem igényelt, hiszen ezt ők biztosították. De mindaz, ami előnye volt, most, a költözéssel nehézségé vált. A Posterouson nem kellett semmivel törődni, elég volt egy emailbe behúzni mindent, ők pedig megoldották, hogy ami kép, az megfelelő méretű kép legyen, ami videó, dokumentum, az elegánsan és beágyazottan jelenjen meg az oldalon. Ezt egyetlen ingyenes szolgáltató sem tudja, így a migrálás után jó pár órányi manuális utómunka vár a valóban igényes blogolóra (rám sokkal kevesebb, majd egyszer, ha lesz időm, átnézem a posztokat).

1. Wordpress.com

A figyelmeztető levél után lekértem a Posterous admin felületén a mentést, amely esetemben egy 2 Gigabyte-os file. Ebben van egy, a Wordpress számára készült xml file is a képek, videók, egyéb dokumentumok mellett. Így az első lépés nyilván a Wordpress.com felé vezet (már ha nem akar az ember saját tárhelyen saját Wordpress-szel vesződni. Localhoston kipróbáltam, egy egyszerű Wordpress is szépen feldolgozza a Posterous XML-jét). Ugyanakkor ők pénzt kérnek az önálló domain használatáért, míg a Blogger ezt ingyen nyújtja. Ezért céloztam meg őket.

Tettem egy tétova kísérletet, hogy beolvastassam a Bloggerral az eredeti XML-t. Még úgy is tesz, mintha olvasná. Csak éppen a feldolgozás álcája mögött az égvilágon semmi sem történik. Ezért ez, a felhasználóbarátnak gondolt út tévút.

2. Import, majd export

A Wordpressnél volt regisztrációm, igaz, blogom nem. Ezt a hiányosságot pótoltam. A teljesen megszokott wordpresses felületen be tudjuk importálni a Posterous által létrehozott mentési xml file-t. A Wordpress a még létező Posterous tárhelyről áthúzza a saját Uploads mappájába a médiafájlokat, így a tárhely gondok megoldódnak (időlegesen, mert ez a domaineken és tárhelyek átívelő megoldás rettenetes, és minden bizonnyal a Wordpress.com felhasználási feltételein is túlmutat), a Posterous kikapcsolásával sem válnak a file-ok elérhetetlenné.

A wordpresses blogot arra kértem, hogy ne engedje a keresőrobotokat indexelni (szerény próbálkozás a duplikált tartalom elkerülésére), majd kiexportáltam újra azt, amit az imént importáltam. (Tehát: menj a Dashboard-ra, itt klikkelj a Tools: Export menüre. Ebben az esetben teljes mentés kell. Ez után klikkelj a Download Export File gombra.)

3. wordpress2blogger

Ugyanis a Wordpress–>Blogger migrálásra már régóta van eszköz. Ha 1 Mbyte-nál kisebb az XML file, akkor online is elvégezhető a konvertálás. Ha ennél nagyobb (mert régi, sok bejegyzést tartalmazó a blog), akkor a helyi számítógépen kell futtatni ezt a Python kódot, amely az oldalról letölthető.

A feladatot OSX-en végeztem el, amely alapból rendelkezik Python támogatással. Így a Terminalban elegendő volt a bin/wordpress2blogger.sh Downloads/wordpress-posterous.xml parancsot kiadni.

4. Invalid XML

Hamar kiderült, hogy a script rendkívül érzékeny arra, hogy szabályos legyen az XML. Ugyan kiírja, hogy melyik sor melyik leütésénél akadt el, de a megoldás nem ott van. Teljesen random, hogy mit ír ki hibának. Mivel a Wordpress XML-je híresen nem szokott valid lenni, ezért muszáj volt figyelmen kívül hagyni a script kijelzett hibáit, és egy online toollal megkeresni, hol van valójában a hiba.

5. Blogger a Terminalban

Ez nálam a hatezredik sor környékén a címbe beiktatott extra karakter volt, amelyet ez a tool kijelzett. Ez után szépen lefutott a script, munkájának eredményét szűretlenül behányva a Terminal aktuálisan nyitott ablakába.

Egy darabig kerestem, hogy elmentett-e fájlt bárhová is, de nem. A kiírt kódhalmaz volt maga az xml file a Blogger számára. Másolás, beillesztéssel áttettem egy szövegszerkesztőbe és .xml végződéssel elmentettem.

6. Blogger a Bloggeron

Ezt a mentett fájlt már valóban feldolgozza a Google (menj a Beállítások, Egyéb menüre, és kattints a Blog importálása linkre), használja a címkéket, a hozzászólásokat is. A megadott médiafájlokat a Wordpress.com-ról veszi át, amely csak ideiglenes megoldás lehet. De egyelőre működik a Bloggeron az oldal, nyithatóan a bejegyzések. A szolgáltatómat arra kértem, irányítsa át a domaint a Blogger által megadott módon, ez néhány óra alatt meg is történt.

7. És az eredeti URL-ek, he?

Van megoldás az oldaltérkép lemásolására is, akit érdekel, itt olvashat róla (angolul). Én ezzel nem vesződöm egy percet sem, de annak, akinek üzleti célú oldala van, lehet, hogy bele kell vágnia, ha nem akar eltűnni a keresőkből.

Sok sikert mindenkinek a költözéshez.

Ha maradt kérdés, vagy bármi megjegyzés, akkor a Hozzászólások között szívesen várom.


  

More comments here