Bolondos vélemények

Az iszlámhitűek tisztelik a bolondokat, úgy tartják, az ő lelkük már életükben a mennybe szállt. Montezuma azték uralkodó szerint többet tudhatsz meg egy bolondtól, mint száz tudóstól, mert a bolond legalább kimondja az igazságot. A szellemi téren ilyen-olyan kihívásokkal küszködők ma különös formában válnak meghatározóvá, mégpedig a különböző internetes fórumokon és a blogok hozzászólásainak felületén.

A hozzászólók krémjét az Index főoldalára kitett blogketrec linkjeit követve találhatjuk meg. Ízlés, mérték, egyéniség válogatja, hogy a bloggazda mit kezd a virtuális otthonát rendre elárasztó őrülettel. Van, aki töröl, akad, ki előzetesen moderál, míg más lelkiismeretesen próbál érvelni és vitába szállni a bolondokkal.

Az Index többmilliós merítésében persze meddő azt találgatni, ki állhat egy-egy felhasználónév mögött, de máris más a helyzet, ha a lokális média fórumain kutakodik az ember. Szűkebb pátriám, Csongrád megye napilapjának internetes oldalán bizony valóságos hajsza folyik az egyes nickek mögött álló ember azonosításáért.

Minél kisebb egy valódi közösség, annál nagyobb az esély, hogy a kitartóak ráakadnak, ki beszél az egyes fantázianevek mögül. Ki az, aki mindenféle mérték és gátlás nélkül, féktelenül ad hangot az éppen aktuális (így aztán nem is feltétlenül koherens) véleményének.

A hazai netezők többsége (még, már) nem ír, de bizony olvas. Derülni, szórakozni, kvázi kikapcsolódni jár ezekre az oldalakra. A bolondság így nyer nagyon is széles nyilvánosságot. Mert többet lehet itt megtudni, mint a tudós cikkekből, hiszen a bolond – nickneve rejtekében – bátran kimondja az általa vélt igazságot.

A bolond így veheti magát észre azon, hogy egy szép napon véleményvezérré vált, hozzá igazodnak a fórumon, neki érvel a cikket szerző újságíró, őt próbálja meggyőzni az internetes politikai marketinges.

De bizonyos, hogy az jelenti számunkra a sikert, ha a bolondot magunk mellé állítottuk?

More comments here